Jar je krásne obdobie, kedy sa príroda prebúdza k životu. S príchodom teplejších dní však prichádza aj množstvo škodcov, ktoré môžu poškodiť rastliny v záhrade a na poli.

Medzi najčastejších jarných škodcov v záhrade patria slimáky, vošky, kliešte, molice, či iné druhy hmyzu a chrobákov. Ak nebudete konať, môžu spôsobiť vážne poškodenie vašich rastlín a zničiť celú úrodu. Preto je dôležité vedieť, ako sa s nimi vysporiadať.

V článku sa pozrieme na to, ako zabezpečiť vašu záhradu pred týmito škodcami a ako sa s nimi vysporiadať.

Slimáky

Slimáky sú jedným z najväčších problémov v záhrade. Radi sa živia listami rastlín a mladými výhonkami, čím spôsobujú značné poškodenie plodov a celkové zhoršenie rastu rastlín.

Ako im predchádzať

Aby sa do vašej záhrady nedostali, je dôležité udržiavať ju čistú. Slimáky majú radi tmavé a vlhké miesta a taktiež sa radi ukrývajú pod zvyškami rastlín. Preto je potrebné odstrániť všetky zvyšky odkvitnutých rastlín a opadané lístie.

Môžete tiež vysadiť rastliny, ktoré slimáky odpudzujú, ako napríklad petržlen, kôpor, cesnak, rukolu, šaláty endívia alebo radicchio, ktoré sú pre slimáky horké, medovku alebo kvetnaté rastliny, a to napríklad nechtík, záhradný ženšen alebo gaillardiu.

Ako sa ich zbaviť

Existuje niekoľko spôsobov, ako sa môžete slimákov zbaviť.

Ak máte v záhrade len pár slimákov, môžete ich jednoducho pozbierať ručne a odniesť na vzdialené miesto.

Jedným z najúčinnejších spôsobov je však použitie chémie alebo dezinsekcie, čiže postrekov určených na tento druh škodcov. Pri výbere vhodného postreku však musíte byť opatrní a vybrať si taký, ktorý nie je pre vaše rastliny príliš agresívny.

Vošky

Vošky sa rovnako ako slimáky radi usádzajú na listoch a výhonkoch rastlín. Poškodené rastliny môžu zožltnúť, pokriviť sa a môže sa na nich objaviť lepkavý povlak, ktorý vošky vyplavujú.

Vošky sa rozmnožujú rýchlo. Preto, ak s nimi nič nerobíte, môžu vo vašej záhrade spôsobiť veľké škody.

Ako im predchádzať

Aj v tomto prípade je pravidelná údržba záhrady dôležitá. Vošky sa často ukrývajú na odumretých listoch a inom organickom materiály. Tiež je potrebná pravidelná kontrola rastlín, či sa na listoch nenachádza lepkavý povrch alebo nie sú zakrivené.

Na ochranu pred voškami môžete vysadiť napríklad petržlen, paradajky, cesnak alebo aj šalviu, levanduľu, rumanček, či mätu.

Výborným predátorom, ktorý vošky nielen požiera, ale je prospešný aj pre vašu záhradu je lienka. Vošky požierajú aj niektoré druhý vtákov, napríklad lastovičky, vrabce a sýkorky. Niektoré druhy mravcov zas vošky zbierajú a používajú ich ako zdroj cukru pre svoju kolóniu.

Ako sa ich zbaviť

Ručné odstraňovanie poškodených častí rastlín alebo listov, kde sa vošky nachádzajú môže pomôcť eliminovať ich výskyt v záhrade.

Opäť je však najúčinnejším a najrýchlejším spôsobom, ako sa ich zbaviť použitie insekticídov. Znovu je však dôležité použiť správny typ a postupovať podľa pokynov.

Kliešte

Kliešte pozná zrejme každý z vás. Malé parazitické chrobáčiky, ktoré sa priživujú na svojom hostiteľovi, prenášajú infekčné choroby a môžu byť pre človeka veľmi nebezpečné.

Najaktívnejšie sú v jarnom období a na jeseň, preto je najmä v tomto období dôležité dbať na prevenciu kontaktu s nimi.

Ako im predchádzať

Kliešte sa často skrývajú v zemi alebo v lístí, preto je dôležité pravidelne odstraňovať suché listy, zvyšky rastlín a iný záhradný odpad, ktorý by mohol slúžiť ako ich úkryt.

Títo škodcovia sú nebezpeční skôr pre ľudí a zvieratá ako pre vašu záhradu. Aby ste sa im vyhli, môžete použiť rôzne repelenty, výborný je tiež eukalyptový olej, levanduľový olej, citrónová tráva, čajovník a mnoho ďalších prírodných olejov.

Aj vašich domácich miláčikov môžete chrániť pomocou rôznych prírodných repelentov určených pre zvieratá.

V záhrade si môžete zasadiť rastliny, ktoré kliešte odpudzujú silnou vôňou. Medzi ne patrí napríklad palina pravá, rozmarín, levanduľa, mäta, šalvia, nechtík, čierna baza alebo eukalyptus. Odpudí ich aj zápach cesnaku a cibule.

Ako sa ich zbaviť

Na odstránenie kliešťov z vašej záhrady môžete použiť chemické postreky alebo dezinsekciu, ktorá je proti nim veľmi účinná. Aj v tomto prípade je dôležité použiť produkty, ktoré neublížia rastlinám alebo iným živočíchom.

Opätovnému výskytu kliešťov môžete zabrániť ich odstraňovaním z rastlín a zazimovaných záhonov.

Molice

Molice sú drobné muchy, ktoré sa živia nektárom a ovocím. Ich larvy sa zas živia koreňmi a stonkami rastlín a môžu ich vážne poškodiť.

Najaktívnejšie sú na jar a v lete a môžu predstavovať problém pre mnoho druhov ovocia, zeleniny, ale aj kvetov.

Medzi najčastejšie druhy patrí jabloňová molica, slivková molica, hrušková molica a broskyňová molica.

Ako im predchádzať

Tak ako pri všetkých škodcoch, tiež je potrebné udržiavať čistú záhradu. Je potrebné odstrániť všetok organický odpad, najmä skazené ovocie a zeleninu.

Na ich odpudenie môžete vysadiť napríklad tieto rastliny: šalviu, rumanček, levanduľu, nechtík, rozmarín alebo petržlen, či chryzantémy.

Ako sa ich zbaviť

Jeden zo spôsobov, ako sa zbaviť molíc je použitie prírodných repelentov, ktoré ich budú odpudzovať. Účinné sú napríklad esenciálne oleje z levandule, mäty alebo eukalyptu, ktoré môžete aplikovať priamo na rastliny.

Ďalším spôsobom je použitie biologických prostriedkov, ktoré obsahujú mikroorganizmy a likvidujú larvy. Sú šetrné k životnému prostrediu a neškodia iným druhom hmyzu.

Ak sa molice vo vašej záhrade veľmi rozmnožili, môžete tiež použiť chemické prostriedky a dezinsekciu.

Záver

Najčastejšími  jarnými škodcami v záhrade sú slimáky, vošky, kliešte a molice. Často sa však stretávame aj s inými chrobákmi, mravcami, roztočmi, či larvami motýľov.

Vo všeobecnosti, všetko tieto druhy škodcov môžu poškodiť rastliny, a preto je potrebné dbať na čistotu v záhrade.

Ak máte problém s ich odstraňovaním alebo sa ich neviete zbaviť, najlepšie je využiť rôzne chemické postreky a dezinsekciu. Pri výbere buďte opatrní a vyberajte si postreky, ktoré nebudú agresívne voči vašim rastlinám.

Ak potrebujete poradiť alebo využiť služby dezinsekcie, sme tu pre vás:
Email: info@bezskodcov.sk
Tel.: 0917 660 394