Lienky môžu vyzerať milo a pre váš domov nemusia prestavovať veľkú hrozbu, avšak na jeseň sa začínajú sťahovať do interiérov a môže byť skutočne ťažké zbaviť sa ich.

Navyše sa v domácnosti môžete stretnúť nie len s klasickým lienkami, ale aj s iným príbuznými druhmi, ktoré sú premnožené. Uhryznutie takýmito lienkami môže spôsobiť rôzne alergické reakcie, plesne alebo infekcie.

V článku vám preto poskytneme pár tipov, ako sa ich môžete zbaviť.

Použite metlu a vysávač

Jedným z najjednoduchších spôsobov je ich pozametanie alebo povysávanie. Vrecúško alebo nádobku z vysávača potom ihneď vyprázdnite vonku. To skupinky lienok odradí od ďalšieho vstupu do vášho domova a zabránite tým premoreniu. Po ich odstránení natrite oblasť výskytu mydlom alebo prípravkom na umývanie riadu, aby ste zabránili ich opätovnému návratu.

Mydlo a prípravky na riad

Hoci sa vám môže zdať, že sta sa ich už zbavili, stačí pár slnečných lúčov a lienky opäť vylezú z úkrytu. Preto je dobré pomôcť si preventívne obyčajným tekutým mydlom alebo prípravkom na riad.

Nechajte misku so saponátovou vodou na okne, kde sa zvyknú zhromažďovať.
Ak viete o mieste, kde sa schovávajú, môžete toto miesto postriekať mydlovou vodou.

Lepiaca páska

Z rohov okien môžete lienky odstrániť aj pomocou lepiacej pásky – namotajte si ju na prst a presuňte kolóniu von z domácnosti. Pásku môžete na okne nechať aj prilepenú, takže bude fungovať ako pasca.

Kremelina

Aj pomocou tohto bieleho prášku sa lienok môžete zbaviť celkom jednoducho. Posypte ho všade tam, kde sa lienky najviac zdržiavajú alebo na miesta, kde prenikajú dovnútra.

Chryzantémy

Chryzantéma je skutočne nádherná jesenná rastlina, ktorá vám účinne pomôže v boji s lienkami. Tie jej vôňu totiž neznášajú. Vyzdobte si ňou domov a lienky ho budú obchádzať.

Repelenty

Nielen rastliny, ale aj rôzne éterické oleje vám môžu pomôcť zbaviť sa lienok. Nezabudnite však skontrolovať, či sú bezpečné pre domáce zvieratá alebo deti. Oleje nakvapkajte alebo rozotrite na miesta, kde sa lienky zhromažďujú.

Najlepšie zaberajú:

  • levanduľový olej,
  • citronella,
  • citrónový alebo pomarančový olej,
  • klinček alebo klinčekový olej,
  • bobkový list.

Ak prírodné repelenty nezaberajú, radíme vám siahnuť po chémii. V našej predajni nájdete tiež rôzne prípravky proti lienkam.

V prípade akýchkoľvek problémov s hmyzom, hlodavcami, či potrebe dezinfekcie, neváhajte kontaktovať Bezškodcov:
Email: info@bezskodcov.sk
Tel.: 0917 660 394