Každé ročné obdobie má svojich špecifických škodcov. Pokiaľ však viete, čo môžete očakávať, viete sa na nich včas pripraviť.

Viete akí sú najbežnejší jesenní škodcovia?

1. Včely, osy, sršne,…

Počas jesene týchto bodavých škodcov určite neprehliadnete. Dáva to zmysel – ako väčšina zvierat, tiež sa pripravujú na zimu. Usilovne zbierajú živiny z rôznych zdrojov. Keďže sa ich kolónie počas leta neustále zväčšujú, na konci leta je ich viac ako počas iných ročných období.

Včely sú mimoriadne prospešné pre životné prostredie a ekosystém ako celok, preto, ak sa potrebujete hniezda zbaviť (napríklad kvôli alergii), môžete ho nechať jednoducho premiestniť.

Rovnako alergickí môžete byť aj na osy, či sršne. Osy, rovnako ako včely, sú tiež prospešné. No keď vyrušíte osy alebo sršne, môžu byť skutočne agresívne, navyše vás dokážu bodnúť niekoľko krát, preto hniezda neodstraňujte sami a radšej zavolajte odborníkov. Ošetrenie proti týmto škodcom je vhodné vykonať už počas jesene.

2. Šváby

Tak ako všetci škodcovia, aj šváby majú radi príjemné teplé miesto s jedlom a vodou na dosah. A hoci to dokážeme pochopiť, určite nechceme, aby bývali v našich domovoch. Hlavným lákadlom švábov je vlhkosť, omrvinky, jedlo v otvorených nádobách, a pod. Na jeseň je tak najvyšší čas poupratovať si

špajze. Je tiež vhodné vynášať častejšie odpadky a zatesniť škáry v dome. Ak už však máte so švábmi problémy, najrýchlejšie sa ich zbavíte dezinsekciou.

3. Chrobáky a iní prezimujúci škodcovia

Páchnuce chrobáky, lienky, atď. sú tiež v jesennom období bežné. Títo škodcovia lezú do medzier okolo okien, pod obklady alebo do iných škár, kde hľadajú miesto na prezimovanie. Aj keď sú neškodné, nie je veľmi príjemné mať ich doma. Teplejšie zimné obdobie, či nadmerné vykurovanie by ich mohlo prebudiť a následne vám budú lietať po dome.

4. Myši

Myši majú schopnosť predrať sa aj tými najmenšími dierami. Na jeseň, si samozrejme, tiež hľadajú úkryt pred zimou. Bohužiaľ, tieto milé hlodavce, sú často špinavé a môžu prenášať baktérie. Hľadanie myši v dome nie je veľmi jednoduché, a zväčša tam, kde už je jedna, budú aj ďalšie. Myši dokážu prehrýzť kartón naozaj jednoducho, a tak vám pomôže ukladanie jedla do vzduchotesných nádob. Na jeseň je rozhodne čas na to, aby ste zavolali deratizátora.
V skutočnosti, je niekedy vhodné zavolať odborníkov skôr, ako uvidíte myš. Títo škodcovia sa dokážu veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly, takže je dobré zabrániť ich príchodu včas.

5. Pavúky

Môžete mať pocit, že sezóna pavúkov je tu stále. Zrejme máte aj pravdu. Ak vymetáte pavučiny každú chvíľu, môže to znamenať, že tam máte pavúky preto, lebo sa snažia zostať v bezpečí pred chladným počasím a prežiť alebo máte doma množstvo iného hmyzu, ktorý radi konzumujú.

Čo robiť s pavúkmi?

Ak ich nechcete vlákať do domu, zbavte sa nutkania prílišného vymetania pavučín vonku, v okolí domu. Kam inam by sa nakoniec presťahovali ako dovnútra? Ďalšia vec, ktorú môžete urobiť, je zavolať odborníkov na škodcov. Najlepšie však takých, ktorí sa nešpecializujú výlučne na pavúky.

Bez škodcov vám poskytne celoročné služby pre množstvo iných škodcov, ktorí ohrozujú váš domov.

Vždy je dobré byť včas pripravený.

Potrebujete nás kontaktovať? Zavolajte alebo napíšte e-mail a o všetko sa postaráme:
Email: info@bezskodcov.sk
Tel.: 0917 660 394