Pokiaľ ide o nepríjemných spolubývajúcich, mole sa považujú za jedny z najhorších. Nachádzajú sa všade, robia diery do vašich obľúbených svetrov, zanechávajú za sebou neporiadok a ich larvy nájdete v cereáliách, na kobercoch, či iných predmetoch alebo potravinách.

Bohužiaľ, zbaviť sa ich, nie je až také ľahké, keď sa u vás udomácnia. V prvom rade je dôležité zistiť, s akým typom máte do činenia.

Ak však budete precízni a vytrvalí, môžete boj s nimi vyhrať. Aby sme vám to uľahčili, máme pre vás pár tipov, ako sa nadobro molí zbaviť.

1. Zistite, či máte mole na šatách alebo v špajzi

Zvyčajne sa dostanete do styku s jedným z dvoch druhov molí: mole, ktoré nájdete v špajzi a mole, ktoré sú na vašom oblečení.

To vám naznačí, že tento hmyz ide po rôznych zdrojoch potravy, v rôznych častiach domu.

Mole, ktoré nájdete v špajzi sa nazývajú aj múčne, pretože sa zameriavajú najmä na obilniny a sušienky, ryžu a podobné potraviny. Zvyčajne si ich doveziete domov z obchodu, ak prišli z kontaminovaných skladov alebo tovární. Všimnete si ich tak, že vo vašich potravinách nájdete pavučinové popruhy alebo malé kukli, či húsenice.

Odevné mole majú prirodzene radi skrine a šatníky, pričom húsenice sa pri obžive spoliehajú na prírodné vlákna, ako je ľan, vlna, hodváb alebo kožušina. Títo malí darebáci sú schopní nájsť cestu do vášho domu alebo bytu veľmi jednoducho – môžu vletieť cez otvorené okno alebo dvere, dostať sa k vám na oblečení z obchodu (obzvlášť z použitého oblečenia) alebo sa dokonca predierať malými štrbinami vo vašej fasáde.  Je nevyhnutné, aby ste oblečenie pred uložením očistili. Dokonca aj škvrny, ktoré nevidíte, ako je pot alebo číre nápoje, môžu časom pri skladovaní oxidovať a priťahovať tento hmyz.

Mole zamorujúce jedlo bývajú zväčša väčšie ako tie, ktoré nájdete na vašom oblečení.

2. Začnite čistiť a vyhadzovať napadnuté materiály

 Ak sa snažíte zbaviť molí v špajzi, prvým krokom na zastavenie ich premorenia je vybratie vriec na odpadky. Vyhoďte všetky potenciálne kontaminované potraviny a odstráňte ich čo najskôr z domu.

Ak máte do činenia s moľami na šatách, začnite tým, že umyjete a vyperiete všetko oblečenie na vyššom stupni, aby ste sa lariev zbavili. Pomôcť môže aj suché čistenie.

V kuchyni aj v skrini všetko povysávajte: koberce, steny, lišty,… Potom vrecko z vysávača ihneď vyhoďte alebo nádobu vyprázdnite vonku a dôkladne ju umyte, pretože môže obsahovať vajíčka. Nakoniec police dôkladne vydrhnite zmesou mydla a vody. Police v špajzi je možné tiež utrieť aj zmesou octu a vody v pomere 50/50.

Ak neviete určiť zdroj problému, zavolajte odborníkov. Pomôžeme vám s rozsiahlym zamorením alebo ťažko čistiteľnými predmetmi.

3. Použitie naftalínových gúľ?

Možno obľúbená metóda vašej starej mamy. Tá je už však na ústupe, pretože chemikálie v naftalínových guliach môžu predstavovať zdravotné riziká. Deti a malé domáce zvieratá môžu vyť tiež v pokušení naftalín zjesť, pretože vyzerá ako maškrta.

4. Vysávajte a upratujte pravidelne

Budúcim problémom so škodcami zabránite pravidelným upratovaním. Utieranie povrchov a zbavenie sa prachu, vlákien a omrviniek po moliach bude trvať dlho. Sledujte známky aktivity molí aj naďalej nielen vo vašom oblečení a jedle, ale aj na iných miestach.

Špajzové mole majú radi napríklad krmivo pre vtáky. Odevné mole zas obľubujú tiež starožitnosti, ako sú vlnené koberčeky, nábytok vypchatý konským vlasom, zachovalé zvieratá, klavírna plsť a staré bábiky s pravými vlasmi. Niekedy neohrdnú ani srsť domácich miláčikov.

Záver

Boj s moľami môže byť dlhý a nepríjemný. Či už s tými v špajzi alebo v skrini. Preto nezabúdajte odkladať vaše oblečenie čisté a vypraté, kontrolovať potraviny, ktoré kúpite v obchode, najlepšie ich skladovať v platových alebo sklenených obaloch, ktoré sú uzavreté.

Ak sa molí sami zbaviť neviete, zavolajte nás:
Email: info@bezskodcov.sk
Tel.: 0917 660 394