Kliešte sú drobné parazity, ktoré sa živia krvou svojich hostiteľov. Okrem toho, že môžu spôsobiť nepríjemné svrbenie a podráždenie, sú tiež známe svojou schopnosťou prenášať rôzne choroby, vrátane boreliózy a kliešťovej encefalitídy. Preto je dôležité poznať účinné spôsoby, ako sa chrániť pred kliešťami.

Tu je niekoľko tipov, ako to dosiahnuť:

Noste vhodné oblečenie

Kliešte sa najčastejšie nachádzajú v tráve, lesných oblastiach a vysokých porastoch. Preto je dôležité nosiť dlhé nohavice, dlhé rukávy a uzatvorenú obuv, ak sa nachádzate v takýchto prostrediach. To pomôže minimalizovať vystavenie kliešťom.

Používajte repelenty

Aplikujte repelenty na kožu a odev, ktoré odstraňujú kliešte a znižujú riziko uštipnutia nimi. Dôkladne si prečítajte návod na použitie a dodržiavajte odporúčané dávkovanie. Pre tých, ktorí preferujú menej chemických prostriedkov, existujú aj prírodné alternatívy na odstraňovanie kliešťov. Napríklad, esenciálne oleje ako levanduľa, eukalyptus, citrónový eukalyptus a citrónová tráva majú odstrašujúci účinok na kliešte. Je však dôležité si uvedomiť, že účinnosť prírodných repelentov môže byť nižšia a môže byť potrebné ich častejšie aplikovať.

Preskúmajte telo

Po návrate z prostredia, kde by mohli byť prítomné kliešte, si dôkladne skontrolujte celé telo. Kliešte majú tendenciu usadiť sa na teplejších a mäkších miestach tela, ako sú podpazušie, slabiny, za ušami a na hlave. Ak nájdete kliešťa, čo najskôr ho odstráňte pomocou pinzety alebo špeciálneho nástroja na odstraňovanie kliešťov. Držte pinzetu čo najbližšie pri koži a pomaly ho vytiahnite rovnomerne s minimálnym ohýbaním.

Udržujte záhradu

Upravujte si záhradu a okolie domu pravidelným kosením trávy a odstraňovaním hromád listov a odpadkov, kde sa kliešte môžu ukrývať. Vytvorte si medzi domom a lesom alebo vysokou trávou ochranný pás, ako napríklad kamienky alebo piesok. Kliešte nemajú radi suché a slnečné prostredie.

Očkovanie

Ak žijete v oblasti s vysokým výskytom kliešťovej encefalitídy, zvážte očkovanie. Očkovanie je účinným spôsobom prevencie tejto vírusovej choroby.

Ošetrenie domácich zvierat

Kliešte sa často prenášajú prostredníctvom domácich zvierat, ako sú psi a mačky. Zabezpečte, aby boli vaše zvieratá pravidelne ošetrené antiparazitárnymi liekmi a skúmajte ich kožu na prítomnosť kliešťov po ich návrate z vonkajšieho prostredia.

Dezinsekcia

Aj keď dodržiavate preventívne opatrenia, ktoré sme vyššie spomenuli, nie je možné úplne eliminovať riziko kontaktu s kliešťami. V prípade akéhokoľvek podozrenia na kliešťový útok alebo ak sa vyskytnú neobvyklé príznaky po kliešťovom uštipnutí, vyhľadajte lekársku pomoc.

Okrem uvedených opatrení je možné zvážiť aj ďalšie metódy na ochranu pred kliešťami, vrátane dezinsekcie. Dezinsekcia je postup, ktorý sa používa na kontrolu a redukciu populácie hmyzu, vrátane kliešťov, v danom prostredí.

Existujú dva hlavné typy dezinsekcie, a to chemická dezinsekcia a biologická dezinsekcia. Chemická dezinsekcia zahŕňa použitie chemických látok na zničenie kliešťov a ich vajíčok. Tieto látky sa aplikujú vo forme sprejov, kvapiek alebo prípravkov na ošetrenie pôdy a rastlín. Je však dôležité používať tieto chemikálie s opatrnosťou a dodržiavať pokyny výrobcu, aby sa minimalizovalo riziko pre ľudské zdravie a životné prostredie.

Na druhej strane biologická dezinsekcia zahŕňa použitie prírodných nepriateľov kliešťov na kontrolu ich populácie. Táto metóda je šetrná k životnému prostrediu a minimalizujú použitie chemikálií.

Pri rozhodovaní o dezinsekčných opatreniach je dôležité mať na pamäti, že ich účinnosť môže byť ovplyvnená rôznymi faktormi, ako je typ prostredia, miesto, kde sa vyskytujú kliešte, a miestne predpisy. Preto je vhodné odstránenie kliešťov konzultovať s odborníkmi na dezinsekciu.

Dôležité je si uvedomiť, že dezinsekcia by mala byť len jedným z mnohých opatrení na ochranu pred kliešťami a nemala by nahrádzať preventívne opatrenia, ako je vhodný odev a použitie repelentov. Pravidelné kontroly tela a okolia sú stále nevyhnutné, pretože žiadna metóda nie je stopercentne účinná.

V neposlednom rade je dôležité pripomenúť, že dezinsekcia by sa mala vykonávať odborne vyškolenými profesionálmi, ktorí majú skúsenosti s kontrolou kliešťov a dodržiavajú príslušné postupy a bezpečnostné opatrenia.

V prípade, že sa potrebujete pred kliešťami chrániť, neváhajte navštíviť našu predajňu:
Školská 12 97901 Rimavská Sobota

Alebo nás kontaktujte:

Email: info@bezskodcov.sk
Tel.: 
0917 660 394